godziny 1

     Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS), to największe przedsięwzięcie dotyczące edukacji cyfrowej Polaków 50+ w historii naszego kraju, realizowane przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,  również Fundacja Jesienny Uśmiech postanowiła wziąć w nim czynny udział.

     We współczesnym zglobalizowanym świecie Internet, jest niezbędnym narzędziem do swobodnego funkcjonowania, dlaczego więc, aż 10 mln z 13 mln Polaków po 50 roku życia nie korzysta z sieci?

     Jak wynika z danych opublikowanych na stronie http://latarnik.mwi.pl/ „problemem polskich "wykluczonych" nie jest brak  dostępu do sieci, a brak kompetencji. Internet jest dostępny nie tylko w takich miejscach jak biblioteki, ośrodki kultury, ale też w domach.  73 proc. wszystkich Polaków ma w domu dostęp do Internetu jednak korzysta z niego tylko 60 proc.

     Mamy w swoich szeregach Latarnika, który przeszedł już szkolenie, w trakcie którego, poza nabyciem kompetencji, nabył również ogromną dawkę pozytywnej energii i chęci do działania, a wszystko to za sprawą świenych szkoleniowców i niezwykłej grupy Latarników, którzy spotkali się na szkoleniu w Radzewicach. 

A jak to było...

Po przyjeździe do Mosiny okazało się, że już na stacji czeka na nas pierwsze zadanie;) trzeba było zapalić swoją latarenkę i znaleźć ośrodek szkoleniowy:) ale ponieważ cechą Latarnika jest wytrwałość w dążeniu do celu i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, toteż cel udało się osiągnąć i nie stracić przy tym poczucia humoru:) Potem było już tylko ciekawiej.

 

Najważniejsze, aby poznać wszystkich uczestników i działać wspólnie...

 

Położyć bambusową tyczkę na podłodze, cóż za problem? Oj okazuje się, że to wcale nie takie proste:), ale jak widać możliwe.

Kolejne ćwiczenia i warsztaty pokazywały nam jak postępować, aby likwidować cyfrowe wykluczenie w swoim środowisku lokalnym

 latarnicy wlkp radzewice51

Dogadać się z Sołtysem budując wioskę? nie ma problemu jeśli ... :)

latarnicy wlkp radzewice62

 

Pomimo chmur na niebie, nie brakowało nam optymizmu ...

latarnicy wlkp radzewice100

 

Drodzy seniorzy! nasz Latarnik już wkrótce poprowadzi dla Was zajęcia i postara się przybliżyć Wam cyfrowy świat.

Informację zamieścimy na naszej stronie oraz w lokalnych mediach.

Jeśli korzystacie z tego dobrodziejstwa, jakim jest Internet napiszcie nam swoją historię. Możecie pomóc podjąć decyzję innym:)

Serdecznie zapraszamy!

Specjalne podziękowania dla Tomka Gratkowskiego za udostępnienie zdjęć.